Ara
  • Asya Cordelia

Kan Emici Dış Parazitler ( Pire ve Kene )


Keneler ve Pireler genellikle ilkbahar ve yaz aylarında ısınan havalarla birlikte tehlike oluştururlar. Köpeklerin ve kedilerin uzun tüyleri pire ve keneler için mükemmel ortam sağlarlar. Bu kan emiciler , evcil hayvanınınızın kanıyla beslenir ve alerjik reaksiyonlardan çeşitli hastalıklara kadar ciddi sağlık sorunlarına yol açabilirler.

Bu dış parazitler kış uykusundan yaklaşık 8°C'de uyanmaya başlarlar. En aktif oldukları ısı ise 17°C üstüdür. Mart ayında aktif hale gelir. Mayıs ve Haziran aylarında en yüksek aktivite görülür ve sonbahar aylarına doğru azalırlar.

Bu kan emiciler , hastalıklara neden olan mikropları taşıdıkları için sadece insanlar için değil hayvanlar için de tehlikelidir. Kenelerin bulaştırdığı Lyme hastalığı, TBE ve babesiosis enfeksiyonlarının sayısı her geçen gün artıyor ve veteriner hekimler her dört keneden birinin patojen taşıdığını iddia ediyor. Köpek babesiosis olarak da bilinen babesiosis, 'bataklık kenesi' ile bulaşır. İlk belirtiler yorgunluk ve iştahsızlıktır ve ateş ve uyuşukluk eşliğinde kansızlığa yol açabilir. Evcil hayvanınızın babesiosis olabileceğinden şüpheleniyorsanız, hemen bir veterinere götürün. Tedavi edilmezse hastalık öldürücüdür! Aynısı TBE (kene kaynaklı ensefalit) için de geçerlidir. Halsizlik ve uyuşukluk erken uyarı sinyalleridir ve bunu yüksek ateş ve nöbetler takip eder. Bununla birlikte, TBE en sık olarak düşük bağışıklık sistemi olan hayvanlarda teşhis edilir. Erken evrelerinde TBE, antibiyotiklerle tedavi edilebilir. Tedavi edilmediğinde, TBE ateş ataklarına, yorgunluğa ve eklem iltihabına ve sonunda felce yol açar. Aşı tavsiye edilir, ancak ne yazık ki yüzde 100 koruma sağlamaz.

Pireler hızlıdırlar ve zıplama yeteneğine sahiptirler. Konak yanından geçerken tutunurlar ve günde 50-60 yumurta bırakırlar. Bu sayede hızlı bir şekilde korunmasız evcil hayvanınızın üzerinde çoğalabilirler. Keneler genellikle uzamış otların arasında saklanırlar. Konaklayacağı canlı geçerken de üzerine tutunurlar. Bu örümcekler çoğunlukla 1,5 metreye kadar yükseklikteki otların ve eğrelti otlarının üzerinde yanından geçecek canlıyı beklerler. Haller organı, kenelerin ön bacaklarındaki duyu organı, gözü olmayan 'vampirlerin' konakçı bir hayvanı algılamasını sağlar. Keneler konakçıda uygun bölgeye yerleşir ve makasa benzer ağzıyla hayvanın derisini delip kanını emerler. Kanı emdikçe vücudunda depolar ve vucüdu şişer. Bırakasıya kadar veya düşesiye kadar günlerce konaktan beslenirler. Kenenin bir hekim kontrolünde çıkartılması tavsiye edilir. Aksi halde çıkartırken derinin altındaki kafa kısmı kopabilir ve tehlikeli hastalıklara sebep olabilir. Pireler ise kene gibi ısırdığı noktada kalmaz konak üzerinde saklandığı tüylerin arasında hareket halindedir. Evcil hayvanınızın en az tüyü olduğu göbek kısmından kolayca tespiti yapılabilir. Aşırı çoğalmaları halinde ise ziyafet çektikleri evcil hayvanınızın aşırı kaşınmasıyla veya tüy dökülmesiyle farkedilebilir.

Şüphe ettiğiniz yürüyüş veya etkinliklerden sonra (özellikle ormanlık arazilerdeki) evcil hayvanınızı detaylıca kontrol edin.

Kan Emici Dış Parazitlerden Korunma Yöntemleri

Her coğrafyada birbirinden farklı bir veya birkaç kene çeşidi bulunabilir. Parazitlere karşı hem koruma sağlayan hem de onları öldüren ürünler mevcuttur. Her bakteriye farklı antibiyotik kullanıldığı gibi kene çeşitleriyle mücadele için de farklı etken maddeli ilaçlar kullanılması gerekmektedir. Veteriner hekiminiz tarafından önerilen pire / kene tasmaları evcil hayvanınızı koruyabilir. Hayvanın yalayamayacağı ense damlaları uygulanabilir. Böcek öldürücü 'Permethrin' kullanımında dikkatli olun. Köpekler bu maddeyi çok iyi tolere ederken, kediler için öldürücü zehirlidir. Tüm kullanıdığınız ürünlerin prospektüsünü dikkatlice okuyun ve aynı ürünü köpeğe ve kedilere tedavi etmek için kullanmayın. Özellikle kediler için pire tasmaları yerine ense damlası ürünler veya tabletler önerilir. Çünkü tasma, kediler etrafta dolaşırken veya tırmanırken yakalanabilir. Bunların yanı sıra son dönemde dış parazitler için tablet formunda ilaçlar geliştirilmiştir.


Pire veya kene hakkında merak ettiğiniz sorular için yoruma yazabilirsiniz.


1 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör