Köpek Eğitimi

 

Köpek eğitimi konusunda size destek olabileceğini söyleyen bir çok kişi var. Köpek eğitimi nedir ? Köpek eğitimi nasıl yapılır? Kim tarafından verilmelidir? Eğitime başlama yaşı kaç olmalıdır? Bu ve diğer sorularınızın cevaplarını inceleyelim. 

Köpek eğitimi nedir? Eğitim , yeni kuşakların toplum yaşamında yerlerini almaları için gerekli bilgi, beceri ve anlayışları edinmelerine, kişiliklerini geliştirmelerine yardım etmektir. Peki köpekte eğitim nasıl olmaldır? Köpeklerin yeteneklerini geliştirmeli, davranışlarını insan hayatıyla uyumlu hale getirmelidir. En önemlisi de Eğitmen veya Sahip ile köpeğin arasındaki iletişimi geliştirmek güçlendirmektir. 

 

Köpek eğitim yaşı nedir? Köpekler aslında doğduğu andan itibaren hayata annesinin eğitimi ile başlar. Gözler ve kulaklar 2 haftalıkken açılınca anne köpeğin sahibi de işin içine dahil olur. Bu dönemi , ortalama 2 aylıkken yeni sahibiyle tanışır ve yavru köpek eğitimi başlar. Bu durum artık ömür boyu sürer. Peki köpek, eğitmenle ne zaman tanışır? Normalde köpeği ile iyi iletişimi olan, köpek bakımında bilgisi ve tecrübesi olan ailelerde yavru 6 aylık olduğunda eğitmen ile tanışır. Eğer ki daha öncesinde ihtiyaç duyulursa seans halinde eğitmen evinize gelmelidir. Bu konuda farklı görüşler vardır. Bu konuyu ben 6 yaşından küçük bir çocuğun okula gitmemesi ile benzetiyorum. Yavru bir köpekte 6 aylık olana kadar ruhsal ve fiziksel gelişimini kendi evinde devam ettirmelidir. Tabi ki bu, o zamana kadar sorun olmayacak anlamına gelmez. Sorun olduğu anda ve sahip bu sorunu çözemiyorsa , o sorun alışkanlık haline gelmeden seanslar halinde , köpeğin kendi evinde destek alması gerekebilir. Burada tekrar etmekte fayda var. Sorun çözülemediği an, alışkanlık haline gelmeden eğitmen desteğine başvurulmalıdır.

Eğitim kim tarafından verilmelidir? Eğitim alanında uzman kişiler tarafından verilmelidir. Bir eğitmen her branşın ekspertizi olmak zorunda değildir. Eğitmen kendi iddialı olduğu branşı iyi bilmelidir. Her canlının problemi farklıdır. Bu yüzden eğiteceği konuda tecrübeli olmalıdır. Malesef şuan bu işin bir belirleyici kıstası olmadığı için önüne gelen köpek eğitmeni olduğunu iddia edip piyasaya girmektedir. Lütfen köpeğinizi teslim ettiğiniz elleri dikkatli seçiniz.

Eğitim nasıl olmaldır? Eski eğitim sisteminde baskı ve negatif öncelikti. Hatta bu işi abartıp köpeği döven eğitmenler bile çok yaygındı. Ancak yeni eğitim metodlarında bu işin pozitif yöntemlerle çok daha doğru ve akılcı olduğu görüldü. Malesef köpeği döverek, korkutarak ona birşey yaptırınca kendini eğitmen sananlar var. Bu yöntemle sadece ama sadece köpeğin korkak , özgüvensiz bir birey yetişmektedir. Aynı insanlarda olduğu gibi. Başardıkça ödüllenen sistemle başarı hedefi sürekli olarak yukarıya taşınmakta ve pozitif , özgüveni yüksek bireyler yetişmektedir. 

Köpeğinize eğitim verdirmek istiyorsanız köpeğinizin önce sorununu sizinle birlikte tespit edip bunun üzerine önce köpekle sonra da sahibiyle çalışıp yetenek,davranış veya iletişim problemlerinizi çözüyoruz. Köpeğinizin eğitimi için lütfen iletişime geçiniz.